Barion Pixel
Nákupní košík
(0/0 Kč)

Program Knihex 12

PÓDIUM

11.00 Jak vzniká komiks? Autoři nového komiksu Mezitah představí tvůrčí proces. Řeč bude o kresbě, spolupráci dvou kreslířů, ale také o vesmíru plném šrotu. (Centrala)

Tahle meziplanetární civilizace je děsně uspěchaná. Kvantovými branami se přenáší obrovské množství lidí, lodí, zboží a hlavně informací. Politická i ekonomická situace se každý den napínají a prohýbají tak moc, že jsou na to všichni v podstatě zvyklí. Na okraji téhle vesmírné polízanice žijí hrdinky našeho komiksu. Anka, Eliška a jejich pes Malér se od všeho toho vědecko-fantastického shonu drží radši dál. Živí se tím, že sbírají šrot. Toho je všude plno a často má mnohem větší cenu a význam, než by jeden čekal… Takový vesmír přináší komiks Mezitah, společně ho vytvořili kreslíř Filip Zatloukal a kreslířka Markéta Černá společně s Albertem Maršíkem, který poskytl dramaturgický dohled. Buďte zváni na projížďku po detailně vykreslených zákoutích města Westmarkt, kde se odehrává dobrodružství Anky a Elišky.


12.00 Co se skrývá za cenovkou? (Knihex)

Diskuse, stand-up a přednáška v jednom, která vám přiblíží, jak se tvoří cena knih a kdo z vašich peněz dostane největší díl. Spoiler alert: není to ani autorka, překladatelka, ani nakladatel. Doktorandka Anna Štičková a nakladatelka Veronika Benešová Hudečková vám také zodpovědí otázku, jestli to, co čtete, si vybíráte sami. A pokud ne, kdo to za vás vybírá? Tajemství knižního provozu přehledně a bez skrupulí.13.00
Debata N: 100 dnů války na Ukrajině (Deník N)

Přijďte si na vlastní uši poslechnout natáčení živého podcastu Studia N. Moderátor Filip Titlbach rozebere aktuální situaci na Ukrajině s autory knižních novinek Edice N. Jeho hosty budou politický geograf, pedagog, publicista a autor titulu Námořní slepota o přehlíženém významu moří pro rozvoj obchodu a moci Michael Romancov a investigativní reportér Deníku N Lukáš Prchal, jehož deníkové zápisky, které si začal psát po vpádu Ruska na území Ukrajiny, nyní vycházejí knižně pod názvem Abych nezapomněl.

 

14.00 Ženy a autismus (ATYP)

Ellen Makumbirofa, Jana Pastelková a Dagmar Edith Holá ze spolku ATYP, který vydává také stejnojmenný magazín přinášející osvětu o autismu přímo od lidí na spektru autismu, připravily besedu na téma ženy a autismus.

 

15.00 Nakladatelství Maraton uvede tři čerstvé novinky ze své produkce za účasti autorů a překladatelů.

Igor Lukeš ve své knize Dějiny a doba postfaktická. Eseje, úvahy, glosy tematizuje české dějiny 20. století s jejich mýty a dnešní politiku u nás, v USA a Rusku. Prosazuje západní hodnoty a varuje před těmi, kteří lžou, popírají fakta, a vytvářejí tak „dobu postfaktickou“.  

Proslulé paměti muže, který se stal předobrazem Jamese Bonda, vycházejí poprvé česky! Ve svých Výpravách na Východ Fitzroy Maclean jako diplomat jasnozřivě rozpoznal povahu Ruska, poté v řadách SAS bojoval na Sahaře a s Titovými partyzány v Jugoslávii.  

Rodinná sága A lampa ještě hořela od Ivy Tajovské zachycuje příběhy vypravěčky Oldřišky, mužů povolaných na bojiště první světové války, odvážné mladé Zdeňky, která z lásky ukrývá odbojáře na útěku, i osudy prvního českého aviatika Jana Kašpara. (autorské čtení) 

 

16.00 Kinobuch 1913 aneb Spisovatelé píší pro film (NFA)

Národní filmový archiv v květnu vydal sbírku filmových libret z doby před první světovou válkou Kinobuch 1913. Patnáct mladých autorů spjatých s literárním expresionismem a pocházejících ze středoevropských kulturních center, Prahu nevyjímaje, zareagovalo na výzvu editora Kurta Pinthuse, aby zkusili napsat původní kinohru, v níž by programově zúročili možnosti filmu. Ve své době nepovšimnutá knížka nabyla v průběhu 20. století na historickém významu jako mimořádně výrazné svědectví o reflexi umělecké identity filmového média v rané etapě kinematografie a dočkala se řady reedic. Knihu představí a ukázku z ní přečte filmový historik Ivan Klimeš. 

 

17.00 Své nejnovější sbírky představí dva výrazné hlasy současné poezie: Jan Škrob bude číst ze Země slunce a Adam Borzič z Legend. Jen pár měsíců staré knihy vydané nakladatelstvím Viriditas se nesou v rozličných žánrech od legendárních vyprávění až po sci-fi post-utopii. Obě sbírky spojuje hledění za oponu každodenního světa a reality.

 

18.00 Slam Poetry Show!

Poezie vs. show! Exhibiční set špičky české slam poetry. Tentokrát dojte i na tematický duoslam...
 
Anatol Svahilec – mistr ČR
Tim Postovit – mistr ČR v duoslamu
Šimon Felenda – mistr ČR v duoslamu, finalista mistrovství ČR

 

BAZÉN

10.00 tisková konference platformy Knihex

Tisková konference ke spuštění katalogu malých nakladatelů a nezávislých knihkupců, který propojí odbornou veřejnost a zjednoduší cestu nezávislé literatury ke čtenářům. (Projekt je podpořen z Fondů EHP a Norska.)

 

11.00 Filmy bez hranic: dopolední kino pro děti (NFA)

Dopolední projekce pásma animovaných filmů bez dialogu, ve kterém se potkávají nejvýraznější osobnosti české animace: Hermína Týrlová, Jiří Trnka, Břetislav Pojar, Jiří Brdečka, Václav Bedřich a Zdeněk Müller. Zjistíte, co se stalo se špatně namalovanou slepicí, se štěňátkem, které dostalo chuť na med, a jaké to je mít čtyřicet dědečků.

Pásmo bez jazykové bariéry.

Hrnečku, vař (Václav Bedřich, 1953, 21 min)
Dvě klubíčka (Hermína Týrlová, 1962, 8 min)
Ferda Mravenec (Hermína Týrlová, 1944, 10 min)
Jak štěňátko dostalo chuť na med (Zdeněk Miler, 1960, 10 min)
Lev a písnička (Břetislav Pojar, 1959, 15 min)
Veselý cirkus (Jiří Trnka, 1951, 11 min)
Čtyřicet dědečků (Václav Bedřich, 1962, 9 min)
Špatně namalovaná slepice (Jiří Brdečka, 1963, 13 min)

 

13.00 Kvak a Žbluňk jsou kamarádi (Divadlo v Dlouhé)

Divadlo Pro malý zve všechny, malé i velké, na setkání se žabákem Kvakem a ropušákem Žbluňkem. Je jaro. Ptáčci zpívají, kytky rostou, slunce svítí, jenom Žbluňkovi se nechce z postele. Ještě že má nejlepšího kamaráda Kvaka, který by radši běhal po louce, skákal po lese a večer seděl na verandě a pozoroval hvězdičky. Jenomže Kvak to se Žbluňkem nemá vůbec jednoduché...   Jak to všechno dopadlo a ještě mnohem víc, se dozvíte v naší pohádce, která vznikla adaptací slavné dětské knížky Arnolda Lobela Kvak a Žbluňk jsou kamarádi.  

45 minut, vhodné pro děti od 4 let

 

14.00 S. d. Ch.: Tutáčovy miliony – autorská performance (Rubato)

Návrat věčně budoucího ministra kultury. Inscenované představení knihy Tutáčovy miliony.

Věčně budoucí ministr kultury Tutanchamon, řečený Tutáč, ten, který prosadil 75 % státního rozpočtu pro svůj rezort, tato lhostejná triumfující šelma inspirovaná hegemonií egyptských faraonů a pojímající svůj úřad jako (nad)vládu nevyzpytatelného absolutistického sarkastika, tento původce nesmrtelné Knihy Tutáč, pokračuje s podporou sekretáře Slávka Jandáka v díle totální kulturní obnovy další etapou. Její průběh zaznamenává a glosuje v zápisech, jejichž přepis předkládáme jeho milovníkům přesně s tou pokorou a důvěrou, za jakých vznikaly. 

Kniha vychází ke 200. výročí prvního písemného záznamu o spatření Bludného Holanďana. Ministerstvo kultury ji podpořilo dvěma pilotami z alpské borovice, a pokud v ní vystupuje někdo mrtvý ještě jako živý, nejedná se o závadu.

 

15.00 Literární Ukrajina (Knihex)

Ukrajinistky a překladatelky Tereza Chlaňová a Jekaterina Gazukina vás provedou ukrajinskou literární krajinou posledních desetiletí, vysvětlí, jakými proměnami si prošla ukrajinská literatura od roku 1989, o čem jsou nejvýraznější současné romány, jak se zachází s ruštinou a ukrajinštinou, jak je možné, že ukrajinští básníci vyprodávají stadiony, a v neposlední řadě, jak se ukrajinská literatura prosazuje na poli českého překladu. Těšit se můžete také na zdravice od ukrajinských prozaiků a básníků Váno Kruegera, Sofije Andruchovyč a Volodymyra Rafejenka.
 
Velkou část přeložených knih bude možné na festivalu zakoupit.

 

 

17.00 Rusalka od Vydří řeky (Jana Kozubková)

Pohádka o lidské touze a šumavských strašidlech

Jak se žije Paní Šumavě? A jak vznikají strašidla? Podle jedné z teorií malíře a znalce šumavských strašidel Josefa Váchala vznikají z lidských vášní… A to je i příběh i Rusalky od Vydří řeky…

V autorské ekologické interaktivní pohádce vypráví Paní Šumava svůj příběh: pamatuje příchod prvních lidí a jejich hluk, který vyhnal vzácnou sovu, puštíka bělavého. Pomůže ornitolog Josef k jeho návratu, anebo se nechá zvábit svůdným Rusalčiným zpěvem?

Vydejte se s námi do prostředí šumavských luhů a hájů sžíraných suchem, kůrovcem a nájezdy turistů a zažijte příběh o lidské touze a koloběhu života… Dokáže žít člověk v harmonii s přírodou? Má do ní zasahovat, anebo se o sebe příroda postará sama?

Pohádka pracuje s živou hudbou, maskami, loutkami a s nadhledem a humorem vsazuje důležitá témata současnosti (jako je například ekologie či lidské vztahy) do srozumitelných situací a barvitých obrazů a tím je přístupná i těm nejmenším z nás.

45 minut, vhodné pro děti od 3 let

(Na divadlo navazuje v prostoru dílny od 18 hodin tvořivý workshop.)

 

18.00–20.00 Filmy bez hranic: večerní kino pro děti (NFA)

Večerní projekce pásma animovaných filmů bez dialogu, ve kterém se potkávají nejvýraznější osobnosti české animace: Hermína Týrlová, Jiří Trnka, Břetislav Pojar, Jiří Brdečka, Václav Bedřich a Zdeněk Müller. Zjistíte, co se stalo se špatně namalovanou slepicí, se štěňátkem, které dostalo chuť na med, a jaké to je mít čtyřicet dědečků.

Pásmo bez jazykové bariéry.

Hrnečku, vař (Václav Bedřich, 1953, 21 min)
Dvě klubíčka (Hermína Týrlová, 1962, 8 min)
Ferda Mravenec (Hermína Týrlová, 1944, 10 min)
Jak štěňátko dostalo chuť na med (Zdeněk Miler, 1960, 10 min)
Lev a písnička (Břetislav Pojar, 1959, 15 min)
Veselý cirkus (Jiří Trnka, 1951, 11 min)
Čtyřicet dědečků (Václav Bedřich, 1962, 9 min)
Špatně namalovaná slepice (Jiří Brdečka, 1963, 13 min)

 

DÍLNY

10–11.30 Hanna Kovtun: výroba pexesa (Vzletná)

Pojďte si s námi vytvořit trojjazyčné, česko-ukrajinsko-anglické pexeso! Je to výzva, namalovat všechna slova, která na nás vyskočí z kouzelného klobouku.

 

12–13.30 Marina Kudinova: animační dílna (Vzletná)

Klasická plošková animace, ve které oživíme příběh z knihy Jakuba Plachého Je ráno.

 

14.00–15.30 Serafima Kosikava: pop-up skládačky (Vzletná)

Naučíme se vyrábět jednoduché papírové popupové skládačky. Budeme stříhat, řezat a různě ohýbat papír, aby nám vznikly prostorově pohyblivé objekty, které si sami budeme ilustrovat. Vyskakovací brambora nebo ušák se stříhajícíma ušima pobaví každého.

 

16.00–17.30 Abeceda do schránky (Poketo)

Vytvořte si vlastní originální pohledy a potěšte jimi kamarády nebo (pra)rodiče! Každé dítě dostane nepotištěný tvrdý papír a tvoří – kreslí, vystřihuje a lepí, nechává se unést fantazií. Na jedné straně vznikne třeba koláž, na druhou si razítkem natiskne linky a vepíše adresu. A pohled může rovnou odeslat naší mobilní poštovní schránkou. (Známky nabízíme ke koupi.) 

 

18.00–19.30 Jana Kozubková: Ptačí dílna 

I plastové lahve lze využít smysluplně. V dílně se děti naučí vyrobit z plastových lahví hračky či krmítka pro ptáčky.

 

VEŠKERÝ PROGRAM JE ZDARMA.