Nákupní košík
(0/0 Kč)

Program zimního Knihexu

 

SOBOTA

PÓDIUM

10–10.30 Tisková konference Knihex

 

11.30–11.45 představení knihy Karlíček a vosy (Běžíliška)

Karlíček nesnáší vosy a vosy zase Karlíčka. Lesní příběh o soužití s někým, koho nemůžete vystát, ale přesto jej respektujete.
Je v pořádku někoho mít rád – a je v pořádku někoho rád nemít. Karlíček a vosy nemohou jeden druhého vystát, ale i tak dokážou žít v jednom lese spolu a pomáhat si, když je to potřeba. Jednu zimu museli Karlíček s vosí královnou strávit v jedné místnosti: nezačali se mít rádi, ale naučili se vzájemnému respektu.
Je v pořádku někoho mít rád – a je v pořádku někoho rád nemít. Karlíček vosám v lese překáží, nesnesitelně jim páchne a jeho hospodaření na zahradě a v sadu je akorát k vzteku. Karlíčkovi se zas z vosího bzučení může rozskočit hlava a vos je prostě moc a všude plno. Když ale vosí královna jedné zimy málem umrzne, Karlíček ji zachrání a zimní měsíce stráví spolu. Začnou se mít rádi? Ani náhodou. Ale naučí se žít spolu a pomáhat si. Kniha o tom, že se nemáme naučit mít rádi ty, kteří nás štvou, ale naučit se s nimi vycházet, i když je prostě rádi nemáme – což je v pořádku.


12–13.30
 diskuse Kolik platí malí nakladatelé?

Důstojný honorář. Co to je a jak ho docílit. Dle výzkumu, který byl proveden mezi několika desítkami malých nakladatelek a nakladatelů je zřejmé, že malá nakladatelství se snaží své redaktorky, překladatele a korektorky platit lépe. Vyplatí se ale knižním profesionálkám a profesionálům s malými nakladateli spolupracovat? O problematice slušných honorářů budou diskutovat básnířka, redaktorka a předsedkyně Asociace spisovatelů Jitka Bret Srbová, překladatel a člen výboru Překladatelů Severu Michal Švec a šéfredaktor nakladatelství Paseka Jakub Sedláček. Moderuje Anna Štičková.


13.30–14 
představení knihy Japonsko v detailech (Richterová – Cihlář)

Veronika Richterová a Michal Cihlář vydali ve vlastní grafické úpravě fotografickou knihu JAPONSKO V DETAILECH. Obsahuje texty a 1166 fotografií, které doplňují nejen četné kresby, reprodukce dvoustránek z cestovních deníčků a japonských razítek, ale i obalů, letáčků a různých drobností. Nechybí ani zasvěcené komentáře a ukázky jejich výtvarných děl inspirovaných právě touto magickou zemí. Zkoumají současné Japonsko prostřednictvím všedních detailů, které o zemi leckdy řeknou víc, než tlustý bedekr. Úvodní text napsal Karel Haloun. Vydáno vlastním nákladem.


14–14.30 
představení knihy Ludwig van Beethoven (Verzone)

Původně diplomová práce Ludwig van Beethoven získala na světové přehlídce knih pro děti "Bienále ilustrací Bratislava" v konkurenci 500 přihlášených titulů čestné uznání pro nakladatele. Po dvanácti letech zamířilo ocenění opět do České republiky. Knihu o životě a díle světového skladatele představí autorka Veronika Bílková a nakladatelka Veronika Benešová Hudečková. Povídat si budou i o propojení hudby a výtvarného umění.


14.30–15 
autorské čtení Jana Škroba, Země slunce (Viriditas)

Třetí básnická kniha Jana Škroba nazvaná Země slunce přináší dvacet osm vzájemně provázaných většinou rozsáhlejších básní. Škrob opouští prostředí města typické pro jeho předchozí knihy a pohybuje se ve skalách, v řídnoucích lesích, ve stepích. Důležitým tématem je úzkost z environmentální krize a touha po proměně systému, který ji způsobil. Autor vtahuje čtenáře a čtenářky do částečně fantaskních a částečně důvěrně známých krajin. Hranice jsou nejasné, realita se prolíná možná se znepokojivým snem, možná s digitální simulací, možná s prorockou vizí. Nové básně vykreslují ponuré obrazy světa, jenž je na konci svých sil.


15–16.30
 diskuse Knihovny a nezávislá literatura

Jsou knihy malých nakladatelů zastoupeny v knihovních fondech? Jak probíhají akvizice a jak rychle se obměňuje knihovní fond? Je naplňována funkce knihovny jako instituce, která rozvijí knižní kulturu, nebo jsou knihovny tlačeny k tržnímu chování? Diskuse o tom, jak lépe propojit malé nakladatele a knihovny a jak do knihoven přinést i nezávislou, obzory rozšiřující literaturu. Diskutovat bude ředitelka knihovny v Lysé nad Labem Jana Bajerová a vedoucí akvizičního oddělní Městské knihovny v Praze Ladislav Lukavský. Diskusi moderuje Anna Štičková. 


16.30–17
 Chorvatská desítka (Runa)

Chorvatskou řadu Nakladatelství Runa představí překladatel Jan Doležal.

17–17.30 představení knihy Ledový zámek (Cesta domů)

Nakladatelství Cesta domů představí na Knihexu svou zimní novinku - brilantní novelu známého norského spisovatele Tarjei Vesaase Ledový zámek v novém komiksovém zpracování Martiny Špinkové. Dvoudílná publikace (komiksová a textová část) je spojena barevně sladěnou pruženkou. Dvě mladé dívky, veselá a družná Siss a plachá, uzavřená Unn, zpečetí nové přátelství – a vzápětí se jedna z nich ztratí. Křehký příběh se odehrává v kulisách norské zimy a následného tání a příchodu jara. Je o dospívání, kamarádství, tajemství, smutku, o potřebě mlčet i potřebě se svěřovat a povídat si. Vypráví o tom, jak se my lidé můžeme navzájem osvobodit ze zakletí. Knížka vychází v tradičním překladu Heleny Kadečkové opatřeném novou jazykovou redakcí Jarky Vrbové jako dvousvazkový soubor: v měkké vazbě původní Vesaasův text a v pevné vazbě moderní obrazová kniha na pomezí komiksu doprovázená zjednodušeným vyprávěním. Ilustrací a úpravy textu se ujala renomovaná autorka dětských knih a malířka Martina Špinková, graficky knihu upravila Eliška Kudrnovská ze studia Designiq. Kniha poprvé vyšla v Norsku v roce 1963 a hned vzbudila velký ohlas a sklízela literární ceny. Krásná kniha v tlumené barevnosti, nevtíravě půvabná, je vhodná jak pro starší děti, tak pro dospělé.


17.30–18
 představení knihy textů Jozefa Kocourka (Akropolis/Typlt)

Josef Kocourek: Modrá slečna / Jensen a lilie / Kráska
Prózy, které vycházejí poprvé knižně téměř sto let od svého vzniku, jsou dalším literárním objevem v edici Skrytá moderna nakladatelství Filip Tomáš Akropolis. Autor předmluvy, spisovatel Jaromír Typlt, krátce přiblíží příběh autora, který jako šestnáctiletý student střední školy z malého podkrkonošského města dokázal už v letech 1926-1927 vstřebat dobový expresionismus i čerstvé překlady z okruhu francouzských surrealistů. Texty edičně připravil Michal Jareš.


18–19 
diskuse Literární časopisy

Má to ještě cenu? Vydávání literárních časopisů
Vyplatí se dnes vydávat tištěné časopisy? Natož o literatuře? Vždyť jde o záležitost malé skupiny zájemců. Kdo jsou čtenáři literárních časopisů? A je nutné si je kupovat v tištěné podobě, když si čtenáři můžou recenze najít i online? Právě to si zřejmě včas uvědomili tvůrci internetového časopisu iLiteratura.cz. Literární časopisy nikdy nebudou masovou a konzumní záležitostí. Je to tak dobře? „Vyplatit se“ si ale můžeme vyložit jakkoliv, rozhodně nemusí jít pouze o finanční stránku. Literární časopisy se totiž může vyplatit vydávat už jen proto, že si je s chutí a zaujetím přečte skupinka věrných čtenářů. Nejen o tom budou debatovat zástupci Plavu, revue Prostor, iLiteratury.cz a magazínu Lógr v rámci festivalu Knihex 11 ½.

Hosté: Martin Pšenička, šéfredaktor měsíčníku Plav, Anna Luňáková, literární redaktorka revue Prostor, Pavel Mandys, redaktor časopisu iLiteratura.cz. Moderuje: Jakub Pavlovský, šéfredaktor magazínu Lógr


19–19.30 
první uvedení antologie Pandezie (Revue Prostor)

Pandezie obsahuje příspěvky sedmdesáti devíti autorek a autorů, jejich poezie, která v sobě odráží prožitky, reflexi, humor i melancholii bezmála dvou let trvající pandemie. Knihu představí redakce revue Prostor, která ji připravila a publikovala prostřednictvím Sdružení pro vydávání revue Prostor. Pandezie je svědectvím českých básníků a básnířek, které reflektuje nastalou pandemii, ale i to, jak nám vstoupila do každodennosti. Texty, které do antologie vybrala básnířka a filozofka Anna Luňáková, spolu vedou dialog, souznějí, odporují si nebo se stvrzují. Jejím cílem bylo vytvořit časovou kapsli, jež zaznamenala neustálé proměny přítomnosti za časů pandemie. Antologie byla realizována společně s redakčním kolektivem revue Prostor uprostřed probíhající epidemie, a to navzdory nesnadnostem doby i tématu. Tvorba svádí souboj se samotou, akt psaní s bolestí, humor se smutkem a ironie s vážností. Pokud ve válce mlčí múzy, co nám asi šeptají během světové pandemie?


 

DÍLNA & DIVADLO

10–11.30 malování na ponožky (ROE)

Linda Retterová (ROE): workshop, kde si děti můžou potisknout nebo pokreslit ponožky. Barvy, se kterými se bude pracovat, jsou vodou ředitelné a určené speciálně pro textilní tisk, proto se nemusíte bát ponožky nosit a pravidelně prát, barvy jsou stálé při praní na 40 °C. Příspěvek za 1 pár ponožek 50 Kč.

 

11.45–13.00 zimní akvarelová dílna Karlíček a vosy (Běžíliška)

Zimní akvarelová dílna pro děti ve věku od 5 let.

13.15–14:45 komiksová dílna Marka Rubce: Jarmil in India

Děti společně vytvoří nekonečně dlouhou ulici plnou dopravních prostředků, lidí, zvířat a věcí (můžou být i promluvové bubliny). Inspirací bude typická indická ulice zachycená v komiksu Jarmil in India. Děti budou na tvorbě spolupracovat, každá kresba (nakreslená a vystřižená) bude součástí společného celku. Děti se nemusí striktně držet indických reálií a mohou vytvářet surreálná/fantastická spojení různých dopravních prostředků a tvorů.


15–16 
pohádka O princi z knížky (Dřevěné divadlo)

Pohádek je velká spousta a když lidé přišli na to, že je mohou zapisovat, vznikly pohádkové knížky. A ty máme všichni moc rádi, že ano? Jednu takovou pohádku v knížce pro Vás dneska mám, nemusí se číst, bude trochu vyprávěná, trochu hraná loutkami, trochu kouzelná a i tak bude celá v knížce. Nevěříte? Tak dávejte pozor.


16.3018 
Sprejování vánočního papíru (Vzletná)


18–20 
kino pro děti Ke startu připravit! (Anifilm)

...aneb když je cesta zábavnější než cíl. Což v případě tohoto souboru animovaných filmů platí dvojnásob a je jedno jestli podnětem k cestě bude závod, souboj, pronásledování, útěk či hledání milované osoby. Důležitý je pohyb a naši hrdinové vás na své pouti doprovodí pomocí běhů, skoků, letů, jízd a jiných dynamických způsobů přemisťování. Vy se naopak pohodlně usaďte, připravte se ke startu, pozor... ZAČÍNÁME! Vhodné pro děti od 6 let.

 

 

NEDĚLE

PÓDIUM

12–12.30 DOX: umění a jiné příběhy

Od roku 2016 se nad Centrem současného umění DOX vznáší vzducholoď Gulliver, která symbolicky zaštiťuje programovou linii Centra DOX zaměřenou na přesahy mezi současným uměním a literaturou. Koncepce zahrnuje výstavy, site-specific projekty, diskuze s předními českými i světovými prozaiky, básníky a umělci, programy pro rodiny s dětmi a také vzdělávací programy zaměřené na rozvíjení empatie, kreativity a kritického myšlení. Přijďte se seznámit s našimi vzdělávacími aktivitami nejen o literatuře pro školy, studenty, rodiny s dětmi a veřejnost! Lucie Laitlová (koordinátorka vzdělávacích projektů DOX)


14–14.30 
představení knih Lenin a Pád Říma s redaktory a překladateli (Maraton)

Nakladatelství Maraton uvede dvě čerstvé novinky ze své produkce za účasti překladatelů Jana Petříčka a Martina Pokorného:
1) Kniha Pád Říma. Podíl klimatických změn a epidemií na zániku římské říše je převratnou studií osudu nejmocnejší antické civilizace. Historik Kyle Harper pomocí moderních vědeckých metod odhaluje, že k pádu Říma podstatně přispěla klimatická nestabilita a devastující účinky rychlého šíření virů a bakterií, které umožnila pokročilá infrastruktura.
2) Plastický a čtivý portrét Lenin. Osobnost, ideologie, teror od britského historika a publicisty Victora Sebestyena zachycuje nejen Leninovu životní pouť a osobnost, jeho lidsky lepší i stinné stránky, ale také ruské dějiny – hluboký rozklad carismu, revoluci, občanskou válku a rudý teror.


15–16.30
 představení knihy EINSTEIN - Myšákova fantastická cesta prostorem a časem (Dynastie, Radek Malý)

Přijďte si poslechnout vyprávění o dobrodružných příbězích malého myšáka, který jde za svým snem a jen tak se nevzdává. Myslíte, že dokáže malá myš sestavit letadlo, ponorku, vesmírnou raketu nebo třeba časostroj a dostat se tak na tajuplná místa? Inspirováno skutečnými historickými událostmi a osobnostmi. O napínavých příbězích nejen z knih, ale i o práci překladatele Vám bude vyprávět spisovatel, překladatel a laureát Magnesia Litera Radek Malý a Anna Brzáková z nakladatelství Dynastie.


17–17.30
 autorské čtení s ukázkou pečení z knihy Vánoce našich babiček (Dauphin)

V knize vám představíme sváteční dny konce roku, ve kterých se jedinečným způsobem mísí lidová křesťanská tradice s tou mnohem starší předkřesťanskou, prosycenou znalostí přírodních zákonitostí i touhou naklonit si osud třeba za pomoci magie. Vše je doplněno recepty na tradiční slavnostní pokrmy.

 

DÍLNA & DIVADLO

11–12 pohádka Vánoční svatba sněhuláka Karla (Loutky bez hranic)

Co se děje na vánočním stromku, ještě než se rozsvítí a když se nikdo nedívá? Například ozdoba z foukaného skla sněhulák Karel se chce oženit a dost to spěchá, ale nevěsta Evička visí na druhé straně stromku. Co s tím? Stihnou to? Dobrodružná loutková pohádka s vánočním koncem. Po představení následuje výtvarná dílna.

12–13 Vánoční dílna (Loutky bez hranic)

13–14.30 Pískové mandaly (Malvern)

Přijďte relaxovat, hrát si s barevnými písky a vytvořit mandalu či jiný obrázek dle vašeho výběru.

14.30–16 Kouzelné brýle (Richterová)

Přijďte si vyrobit kouzelné brýle s překvapením, díky kterým bude čtení ještě větší zábava. Výtvarná dílna pro děti.

16.3018 Vánoční papírové ozdoby (Vzletná)

18–19 kino pro děti Kaleidoskop animace pro děti (Anifilm)

Skládanka filmů z různých koutů světa vás pobaví i lehce postraší. Díky bájím navštívíte starověkou Persii, vzducholodí se dopravíte do vzdálených vzdušných prostor nebo zažijete dobrodružství v obyčejném dětském pokoji či u vánočního stromečku. Pestré náměty i výtvarná řešení doplňují i různorodé animační techniky. Vedle dnes oblíbené 3D počítačové animace uvidíte filmy vytvořené malovanou, ploškovou či loutkovou technikou. Vhodné od 5 let.

program