Nákupní košík
(0/0 Kč)
Obálka

H.U.D.B.A.

Harmonicky unikátní defilé bombastické akustiky


Michał Libera, Michał Mendyk

Ilustrace Aleksandra a Daniel Mizielińští

Překlad Ondřej Blabolil


Doporučená cena 419 Kč

Knihex cena 377 Kč / sleva 10 %


Momentálně nedostupné

jakost

2018

224 stran


H.U.D.B.A. je všude!

Co je hudba? Kde ji hledat? A jak ji lze tvořit? Za posledních sto let se radikálně rozšířily možnosti, jak chápat a vytvářet hudbu. Její svět se proměnil ve fascinující krajinu nepřeberného množství přístupů. Hudba může být uměním, meditací, zpravodajstvím, protestem, hrou i vědou. Pestrý výběr příkladů přináší nyní českému (nejen dětskému) čtenáři kniha H.U.D.B.A., další z řady úspěšné S.E.R.I.E., která přibližuje dětem a mládeži různá odvětví lidské činnosti.

A aby byl zážitek z objevování dokonalý, je kniha doprovázena stránkou www.poslechovnik.cz, kde si můžete pustit ukázku z práce každého zmiňovaného autora.

V knize se potkáte například s Američanem Johnem Cagem, který tvrdil, že „všechno je hudba“, protože zvuky nelze rozdělit na méně a na více hudební, s Markem Bainem, který pomocí speciálních přístrojů zaznamenává zvuky uvnitř konstrukcí staveb a pak je na koncertech přehrává, s Wolfgangem von Kempelem, který sestrojil mluvící stroj, s The Beatles jako autory první na desce zaznamenané kytarové vazby, s Einstürzende Neubauten, hudební skupinou bez hudebních nástrojů, s Kraftwerk, hudebníky, kteří se nejdříve na koncertním podiu chovali jako stroje a pak se dokonce stroji nechali nahradit, s Brianem Eno coby příkladem toho, že hudebník nemusí nutně vystudovat hudební školu, aby ovlivnil vývoj hudby po celém světě, s královnou popu Madonnou, s Karlheinzem Stockhausenem, který donutil houslové kvarteto hrát za zvuků létajících helikoptér nad koncertním sálem, s Maxem Neuhausem, který tvrdí, že víc pozornosti věnujeme tomu, co vidíme, než tomu, co slyšíme a že to je škoda, s famózním skladatelem Carlem Stallingem, který pomohl Walt Disneymu za využití práce se zvuky uchvátit svět animovanými příběhy, s Leonem Thèreminem, který sestrojil první elektronický nástroj na světě, či s Aloisem Hábou, českým skladatelem, který se podílel na stavbě unikátního čtvrttónového klavíru, dnes vystaveného v Českém muzeu hudby.

Celkem se knížka H.U.D.B.A. zabývá přístupy 66 autorů a je tak skvělým startovním můstkem k bádání v nepřeberné krajině hudby.

Autory textu jsou sociolog a kurátor Michał Libera a hudební teoretik a novinář Michał Mendyk. Čtivou formu textu doplnili svým originálním stylem a smyslem pro chytrou zkratku Aleksandra a Daniel Mizielińští, ilustrátoři, kteří stojí za knihou D.O.M.E.K., prvním titulem této pozoruhodné dětské série.


Ukázky z knihy v kvalitě pro web můžete stáhnout zde:
www.jakost.net/archiv/download/hudba_web.zip